امروز: چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
کد خبر: 66430
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۸ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
چاپ این نوشته
Share
رئیس شورای اسلامی ابیانه خبر داد:

رئیس شورای اسلامی ابیانه گفت: فضای کم و بافت کوچک روستای تاریخی ابیانه پذیرش گردشگر در روزهای تاسوعا و عاشورا را غیر ممکن کرده است و از آن جا که این مکان تاریخی در این دو روز میزبان ابیانه ای های مقیم دیگر شهر های کشور است از پذیرش گردشگران دیگر به خاطر عدم ظرفیت برای پذیرش معذوریم.

به گزارش پایگاه خبری آوای نطنز علیرضا علیرضایی صبح امروز در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: مراسم سنتی سوگواری سرور و سالار شهیدان در روز تاسوعای حسینی با عنوان جغجغه زنی در روستای تاریخی ابیانه با حضور اهالی این روستا برگزار می شود.

رئیس شورای اسلامی ابیانه افزود: جَغجَغه به اشیاء کوچک چوبی گفته می‌شود که در ابتدای مراسم در اختیار اهالی روستا قرار می‌گیرد و سوگواران حسینی با به هم کوبیدن دو تا از آن، در رثای شهیدان کربلا عزادارای می‌کنند.

وی با بیان این که این مراسم سنتی بیش از ۴۰۰ سال سابقه دارد، گفت: عزاداران با انجام مراسم جغجغه زنی روستا را دور می زنند و بعد از انجام این مراسم که اوج آن در امامزاده عیسی و یحیی این روستا است به محله شیسمون برمی گردند.

علیرضایی ادامه داد: تک تک مصرع هایی که در نوحه های مراسم جغجغه زنی خوانده می شود مظلومیت اهل بیت (علیهم السلام) را به تصویر می کشد.

وی تصریح کرد: فضای کم و بافت کوچک روستای تاریخی ابیانه پذیرش گردشگر در روزهای تاسوعا و عاشورا را غیر ممکن کرده است و از آن جا که این مکان تاریخی در این دو روز میزبان ابیانه ای های مقیم دیگر شهر های کشور است از پذیرش گردشگران دیگر به خاطر عدم ظرفیت برای پذیرش معذوریم.

رئیس شورای اسلامی ابیانه با تاکید بر این که گردشگران از سفر به ابیانه در این دو روز خودداری کنند، خاطر نشان کرد: ورود اصحاب رسانه افرادی که قبلاً هتل یا مکان اقامتی را رزرو کرده‌اند در این دو روز بلامانع است.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها