امروز: سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
کد خبر: 65487
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۸ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
چاپ این نوشته
Share
در همایش میراث اعظم نطنز مطرح شد؛

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور گفت: به خاطر هجمه های سنگین دشمنان به هویت فرهنگی و تاریخی کشور، جامعه ما دچار پدیده ای به نام بحران هویتی شده است.

به گزارش پایگاه خبری آوای نطنز همایش تجلیل از سید حسین اعظم واقفی از چهره های ماندگار در حوزه فرهنگ شهرستان نطنز به عنوان همایش میراث اعظم صبح امروز با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی در فرهنگسرای کوثر نطنز برگزار شد.

جامعه دچار بحران هویت شده است

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور در این همایش اظهار کرد: به خاطر هجمه های سنگین دشمنان به هویت فرهنگی و تاریخی کشور، جامعه ما دچار پدیده ای به نام بحران هویتی شده است.

سید محمد بهشتی افزود: برای دفع این حملات و خارج شدن از بحران هویتی، به نویسندگان و صاحبان آثاری که بتوانند با قلم خود هویت پیشینیان را برای مردم بازگو کنند یک نیاز مبرم وجود دارد.

وی با بیان این که نویسندگان از جمله کسانی هستند که در راه بازگرداندن هویت نقش مهمی دارند، گفت: انتقال مفاهیم فرهنگی و تاریخی کهن ایران اسلامی ضمن تزریق امید در جامعه، یکی از راه های برون رفت بعضی از افراد از روحیه بد و افسردگی است که به خاطر بعضی از مسائل دچار آن شده اند.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور فرهنگ را دانایی حاصل از تعامل تاریخی انسان با محیط زیست تعریف و بیان کرد: استاد سید حسین اعظم واقفی یکی از چهره های ماندگار در حوزه فرهنگی است که توانسته است نطنز و اصلیت تاریخی این شهرستان را در آثار خود به مردمان این منطقه و حتی به دیگر مردمان در نقاط مختلف کشور شناسانده است.

وی از تلاش  ۷۰ ساله اعظم واقفی در جمع آوری تاریخ نطنز قدردانی و خاطر نشان کرد: انتقال این هویت تاریخی به نسل های اینده به طور حتم آن ها را بحران هویتی خارج می کند.

آثار اعظم واقفی مرجع تحقیقات وسیع در حوزه های تاریخی و فرهنگی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اظهار کرد: ظرفیت شهرستان نطنز با وجود یک هزار و ۸۰۰ آثار تاریخی و مذهبی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری، این شهرستان را به یک نمونه جامع و کوچک از فرهنگ و تاریخ استان اصفهان تبدیل کرده است.

فریدون الهیاری شناساندن و تبلیغات وسیع با وجود این ظرفیت بزرگ در سطح کشور را نیازمند یک اراده بزرگ دانست و افزود: سید حسین اعظم واقفی از جمله چهره های ماندگار در حوزه فرهنگی شهرستان و حتی کشور است که توانسته این نیاز مردم را در قالب هفت جلد کتاب در حوزه میراث فرهنگی پاسخ دهد.

وی خاطر نشان کرد: آثار استاد سید حسین اعظم واقفی امروزه به عنوان مرجع خیلی از تحقیقات وسیع در حوزه آثار تاریخی و فرهنگی شهرستان نطنز قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/ صاحب نیوز

 

از طرقرود تا زنده رود در تاریخ ۲۷ام ، اردیبهشت ۱۳۹۷:

باسمه تعالی
مردم فرهنگ دوست طَرق هرگز خدمات جناب آقای اعظم واقفی، این چهره ماندگار منطقه را فراموش نخواهند کرد ،هر چند پژوهش این مرد فرهیخته در مورد طرق به وسعت نطنز نبوده است.

به نقل از در تاریخ ۲۸ام ، اردیبهشت ۱۳۹۷:

به نام خدا
اسامی برخی از میوه ها به گویش یا زبان طَرقی(شهر طَرق رود-نطنز):

آلو=آلوو

آلو سیاه=هُولدَر

آلبالو=اولبولی

انار=اِنَر

انگور=اِنگور(شامل انواع:اولوقی،راجی،جیجی گا،شست عروس،کشمشی،عسگری و…)

توت=توُ(شامل انواع:سیا،قزوینی وغیره)

خربزه=حِربیزَه

خیار=خویار

زالزالک=کیویج

زرد آلو=هِلووه

سیب=سُوو

گوجه سبز=آلوچَه

گلابی=اورمُو،گل اووی

هلو=هَلگ

هندوانه=هِروانه

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها