امروز: سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
کد خبر: 65475
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۲ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
چاپ این نوشته
Share

رئیس اداره ارشاد نطنز گفت: شهرستان نطنز با وجود یک هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی ارزشمند در هفت جلد کتاب به طور مفصل معرفی شده است و سید حسن اعظم واقفی با تحقیق و مداقه در جای جای شهرستان نطنز حضور یافته و دیده ها و شنیده ها و تحقیقات خود را در این هفت جلد آورده است.

به گزارش پایگاه خبری آوای نطنز سید حسین اعظم واقفی یکی از مشهورترین شخصیت های فرهیخته نطنزی است که گردآوری و ثبت تاریخ، فرهنگ، آداب و رسوم و میراث فرهنگی شهرستان نطنز، وی را در میان عوام و خواص نه تنها در سطح شهرستان، بلکه در بسیاری از نقاط مختلف کشور، شهره کرده است

استاد سید حسین اعظم واقفی متولد ۱۹ خرداد ۱۳۱۵ در افوشته نطنز است که نتایج پژوهش های ۴۰ ساله وی تالیف هفت جلد کتاب در زمینه آثار تاریخی، اسناد تاریخی و آداب و سنت ها و مشاهیر شهرستان نطنز تحت عنوان «میراث فرهنگی نطنز» است که توسط انجمن آثار و مفاخر فرهنگی چاپ و منتشر شده است.

حال مسئولان شهرستان و به خصوص مدیران حوزه میراث فرهنگی و فرهنگ و ارشاد اسلامی تصمیم گرفتند تا در مراسمی که با عنوان میراث اعظم و با حضور شخصیت های کشوری، استانی و شهرستانی برگزار می شود از نیم قرن تلاش های استاد سید حسن اعظم واقفی تجلیل کنند.

نقش مهم استاد سید حسن اعظم واقفی در معرفی آثار تاریخی نطنز در نقاط مختلف کشور

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نطنز در این خصوص گفت: با توجه به اقدامات شایسته و حدود نیم قرن تلاش سید حسین اعظم واقفی در شناساندن و معرفی شهرستان نطنز اعم از شهر و روستاهای تابعه و معرفی آثار و ابنیه تاریخی این شهرستان به کشور در همایشی از فعالیت های بی نظیر وی قدردانی خواهد شد.

حسین یزدانمهر به نقش آثار مکتوب این استاد در جذب گردشگران از نقاط مختلف کشور به شهرستان اشاره کرد و افزود: کتاب میراث فرهنگی نطنز از مهم ترین آثار سید حسن اعظم واقفی است که در هفت جلد منتشر شده است و به تفصیل به معرفی آثار تاریخی و فرهنگی نطنز می پردازد.

رئیس اداره میراث فرهنگی نطنز گفت: قرار است همایش تجلیل از این شخصیت فرهیخته روز سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ساعت ۱۶:۳۰ در فرهنگسرای کوثر شهر نطنز و با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی برگزار شود.

وی با بیان این که سخنران ویژه مراسم سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور خواهد بود، خاطر نشان کرد: مدیران کل میراث فرهنگی و ارشاد استان و هنرمندان و مسؤلان شهرستانی در این برنامه حضور خواهند داشت.

معرفی یک هزار و ۸۰۰ آثار تاریخی شهرستان نطنز در تالیفات سید حسن اعظم واقفی

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نطنز نیز در این خصوص گفت: استاد حسین اعظم واقفی از جمله شخصیت هایی است که به عنوان چهره ماندگار فرهنگی کشور ما شناخته شده است و بدون منت و مزد خدمات شایانی را به فرهنگ شهرستان نطنز و حتی کشور ارائه داده است.

علی مشربی افزود: استاد سید حسن اعظم واقفی از جمله شخصیت های فرهیخته ای است که کتاب های مهم را به عنوان منبع شناخت تاریخ و فرهنگ به رشته تحریر درآورده است و امروزه موضوع تحقیق و پژوهش و پایان نامه دانشجویان درباره شهرستان نطنز به حساب می آید.

وی تصریح کرد: شهرستان نطنز با وجود یک هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی ارزشمند در هفت جلد کتاب به طور مفصل معرفی شده است و وی با تحقیق و مداقه در جای جای شهرستان نطنز حضور یافته و دیده ها و شنیده ها و تحقیقات خود را در این هفت جلد آورده است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نطنز خاطر نشان کرد: با توجه به این خدمت ارزنده وی، برگزاری این مراسم تجلیل از این شخصیت نمونه شهرستان بسیار ضروری بود و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد تجلیل سایر هنرمندان و فرهنگ دوستان شهرستان نطنز نیز باشیم.

به گفته بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر، گردآوری جامع اسناد تاریخی شهرستان نطنز در حوزه میراثی و فرهنگی و معرفی شایسته تمدن دیرینه این شهرستان که به عنوان یک دغدغه بزرگ برای استاد سید حسن اعظم واقفی مطرح بوده است، در طول جمع آوری همواره با موانع بسیاری در زمان های گذشته نیز روبرو شده که تنها با توکل، تلاش و پیگیری فردی این موانع بر طرف می شوند.

انتهای پیام/ صاحب نیوز

 

از شهر طرقرود در تاریخ ۲۴ام ، اردیبهشت ۱۳۹۷:

باسمه تعالی
به نوبه ی خود از این استاد فرهیخته که شناخت برخی از آثار تاریخی طرق حاصل زحمات و تلاش ایشان است قدردانی نموده توفیق وتندرستی آن انسان ارزشی را از خداوند بزرگ خواهانیم.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها