امروز: جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸
کد خبر: 65123
تاریخ انتشار: ۱:۰۱ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۱/۲۰
چاپ این نوشته
Share
نماینده سابق مردم تهران:

نماینده سابق مردم تهران، گفت: آمریکایی ها به خاطر تمام نفعی که برجام برای آن ها دارد هرگز از آن خارج نخواهند شد و این روزها طرح موضوع خروج آن ها از برجام به خاطر بحث مذاکرات موشکی و منطقه ای با جمهوری اسلامی است.

به گزارش پایگاه خبری آوای نطنز چهارمین همایش علم و عزت شهرستان نطنز به مناسبت بیستم فروردین ماه روز ملی فناوری هسته ای، عصر امروز با حضور پرشور اقشار مختلف مردم شهرستان نطنز در حسینیه مرکز شهر نطنز برگزار شد.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در این همایش با تاکید بر این که با الگو گرفتن از دیپلماسی قرآنی ارتباط، همکاری و مذاکره با آمریکایی ها ممنوع است به مذاکره و توافق دولت دوازدهم با غربی ها اشاره و اظهار کرد: آن چه در برجام مهم به نظر می رسد تجزیه و تحلیل آن بر اساس آن چه دادیم و آنچه گرفتیم است.

حجت الاسلام سید محمود نبویان، افزود: برجام شش صفحه متن و پنج ضمیمه دارد که در ضمیمه اول آن تعهدات ایران، در ضمیمه دوم تعهدات طرف مقابل، در ضمیمه سوم همکاری های صلح آمیز، در ضمیمه چهارم مباحث کمیسیون مشترک و در ضمیمه پنجم مراحل اجرای برجام گنجانده شده است.

وی تصریح کرد: کمیسیون مشترک هشت عضو و ۱۶ وظیفه را برعهده دارد و برای یک فعالیت اتفاق آرا لازم است و جز در یک مورد که ایران آن را نیز پذیرفته و با رای پنج نفر از اعضا نیز اجرا می شود، موضوع بازرسی از اماکن نظامی کشور و دسترسی آسان به آن است.

این استاد حوزه علمیه، گفت: طرف مقابل در برنامه جامع اقدام مشترک ضمانت اجرایی که همان راستی آزمایی سازمان بین المللی انرژی اتمی است را در متن قرار داده است ولی برای ما تنها امضای جان کری تضمین بود.

وی ادامه داد: مسئولان سازمان انرژی اتمی کشور در اقدامی عجولانه و قبل از اجرای تعهدات طرف مقابل، تعداد ۳۰۰ کارگر را از تهران برای برچیدن سانتریفیوژها به کار گرفته و به مدت سه روز آن ها را برای برچیدن آموزش دادند.

حجت الاسلام نبویان، اضافه کرد: آمریکایی ها حتی اجازه تعیین محل انبار سانتریفیوژهای برچیده شده را به جمهوری اسلامی ندادند و فقط ایران ملزم شده آن ها را در مرکز غنی سازی نطنز انبار کند.

وی بیان کرد: مرکز غنی سازی فردو ۴۰ متر زیر کوه های ۱۵۰ متری ساخته شده و در عمل از هرگونه تهدید دشمن به طور کامل در امان بود، اما طبق برجام جمهوری اسلامی حق هیچ گونه فعالیتی حتی در حد یک گرم غنی سازی و البته کار پژوهشی در آن را نخواهد داشت.

نماینده سابق مردم تهران با اشاره به سخنان رئیس جمهور بعد از امضای توافق نامه، افزود: رئیس جمهور در سخنانی بلافاصله بعد از امضای برجام تاکید کرد که جمهوری اسلامی هیچ محدودیت بالای هشت سال را نپذیرفته است اما در متن برجام محدودیت های ۱۰، ۱۵، ۲۰ و ۲۵ ساله قید شده است و تیم مذاکره کننده نیز در ۱۲ مورد محدودیت های مادام العمر را نیز پذیرفته است.

وی ابراز کرد: بعد از ادعای تیم مذاکره کننده در مجلس شورای اسلامی مبنی بر لغو تحریم ها، وقتی واژه «تعلیق» را در متن برجام به آن ها نشان دادیم، گفتند ما آن را ندیده بودیم!

حجت الاسلام نبویان، تصریح کرد: ۷۵ درصد تحریم‌ ها بعد از برجام به هیچ عنوان دست نمی‌خورد و قرار بود ۲۵ درصد تحریم ها در حوزه هسته ای برداشته شود که یکی از آن ها تحریم های بانکی بود که به خاطر آزاد شدن فروش نفت بعد از برجام بسیار حائز اهمیت بود.

وی ادامه داد: بعد از بیش از دو سال که قرار بود تحریم های بانکی برداشته شود، اما آمریکایی ها هنوز این اجازه را نداده اند و تنها حدود ۲۰ درصد پول فروش نفت تحویل داده می شود و مابقی آن در بانک های اروپایی بلوکه می شود.

نماینده سابق مردم تهران با طرح این سوال که کدام یک از ۲۸ شرط رهبر معظم انقلاب برای امضای برجام محقق شد، تاکید کرد: آمریکایی ها به خاطر تمام نفعی که برجام برای آن ها دارد هرگز از آن خارج نخواهند شد و این روزها طرح موضوع خروج آن ها از برجام به خاطر بحث مذاکرات موشکی و منطقه ای با جمهوری اسلامی است.

وی خاطر نشان کرد: آمریکایی ها تلاش کردند تا با محدودیت های هسته ای برای جمهوری اسلامی ایران در برجام، امنیت رژیم صهیونیستی را تامین کند و ما هم در آینده باید مواظب باشیم تا با انتخاب های خود به دشمن برای رسیدن به اهدافش کمک نکنیم.

انتهای پیام/ صاحب نیوز

 

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها