امروز: یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
کد خبر: 62978
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۳ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۱۰/۲
چاپ این نوشته
Share
اقدام تامل برانگیز استاندار؛

استاندار اصفهان، در یکی از اولین جلسات خارج از موضوع کاری، در شرایطی میزبان فعالان ستاد انتخاباتی یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری بود که مشکلات اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی بیش از پیش در جای جای این استان پهناور، ملموس است.

به گزارش پایگاه خبری آوای نطنز به نقل از صاحب نیوز – محمدصادق رحمتی/ نوع دیدی که به استان اصفهان وجود دارد متفاوت از بسیاری  از مناطق و استان های کشورمان است. تفاوت هایی که اگر پا از استان بیرون گذاشته و به دیگر مناطق کشور بروید به خوبی آن را حس خواهید کرد.

این تفاوت ها به ویژه در بین بخش هایی از مرکز سیاسی کشور به خوبی قابل رویت است؛ در این مناطق استان اصفهان را به عنوان استان برخوردار و توانمند می بینند که به سبب وجود صنایع متعدد و البته بزرگ و نیز گسترش توریسم و تعدد گردشگران خارجی نسبت به اصفهان به وجود آمده است.

این نوع نگاه به اصفهان هز در مورد پتانسیلها و توانمندی های اصفهان صادق است، اما موجب شده است که در بسیاری از مواقع چشم ها بر مشکلات این استان بسته شود و اصفهان و مشکلاتش را به حاشیه ببرد.

متاسفانه این سبک از نگاه از در برخی از مسئولان کشور نیز رسوخ پیدا کرده است و موجب شده است تفاوت قابل توجهی بین درآمدهایی که این استان برای کشور ایجاد کرده است با میزان بودجه هایی که برای آن اختصاص پیدا کرده است به وجود آید که این تفاوت نوع نگاه ها حتی موجب اعتراض نمایندگان استان به نوع بودجه بندی کشور در ایام بودجه بندی شود.

همین عوامل موجب شده است که در دوره هایی اصفهان دچار سیاست زدگی ها و نگاه های سیاسی نادرستی شود که امروز استان باید، تاوان این اشتباه ها و کارهای غلط را بدهد.

استان اصفهان به عنوان یک استان صنعتی در شرایط رکود فعلی کشور بیش از سایر نقاط کشور دچار مشکل شده و انتصاب ها و انتخاب های سیاسی و غیرکارشناسی می تواند، برای صنایع بزرگ این استان، بسیاری از آن ها را به شرایط بحرانی وارد کند و حتی به مرز نابودی کامل ببرد که نتیجه آن تعدیل نیرو و بالطبع کاهش سطح کیفی زندگی مردم بوده است.

مشکلات پلی اکریل اصفهان، زیان های شدید ذوب آهن و حتی کم شدن میزان بازدهی صنعت پویای فولاد در استان، همه به یک نقطه ختم شده و آن تصمیمات سیاسی به جای تصمیم های کارشناسی بوده است.

همین مشکلات سبب شده است که با وجود صنایع بزرگ و مادر در اصفهان و شهرک های بزرگ صنعتی، مانند شهرک رازی و مورچه خورت به یکی از بیکارترین استان های کشور تبدیل شود.

از طرفی استان اصفهان به دلیل همین تصمیم گیری های غلط دچار مشکلات زیست محیطی شدیدی شده است که تبدیل شدن زاینده رود همیشه پر آب به یک رودخانه فصلی و هم اکنون به یک رود خشک شده بزرگ ترین بحران آن محسوب می شود؛ همین بحران موجب شد که مهم ترین محورهای رئیس جمهور در بحث صحبت های انتخاباتی خود در اصفهان حول زاینده رودو جاری شدن مجدد آن بچرخد.

این صحبت ها اگرچه با انتقاد منتقدان و دلسوزان استان مبنی بر فراموشی زاینده رود در دور اول دولت تدبیر و امید همراه بود اما خود محوری شد که طرفداران دولت سعی کنند اشتباهات گذشته دولت در برابر این استان را بپوشانند.

پس از انتخاب مجدد روحانی، سکان مدیریت اجرایی استان تغییر کرد و مهرعلیزاده بر مسند مدیریت استان نشست؛ استاندار اصفهان در صحبت های خود در هنگام معارفه مهم ترین برنامه خود را کار، کار و کار دانست و بر تلاش برای مهارکردن بیکاری در استان تاکید کرد.

اما برخلاف آنچه در صحبت های اولیه استاندار اصفهان مطرح شد، حرکت جدی از سوی او در چندماهه اخیر دیده نشد و استاندار اصفهان هنوز جلسه جدی علاوه بر جلسات عادی استانداری برای حل مشکلات استان برنداشته است.

اما این ماجرا به این جا ختم نشد و اقدامی عجیب از سوی استاندار جدید اصفهان رقم خورد.

ماجرا از این قرار بود که استاندار اصفهان، در یکی از اولین برنامه های خود از هنگام حضور در استان اصفهان، جلسه ای با فعالان ستاد روحانی در استان برگزار کرد و در ساختمان دولتی میزبان این قشر سیاسی استان شد.

درج عکس ها و عنوان جلسه استاندار در همان ساعات اولیه روز جمعه، با انتقاد شدید اهالی رسانه و دلسوزان استان همراه بود و شاهد این بودیم که فعالان استان، در موجی که پیش از این کم تر نمونه آن را در استان شاهد بودیم، خواستار توجه استاندار به کل استان و مشکلات آن شدند و در حرکتی خودجوش با هشتک هایی در سطح شبکه های مجازی، مشکلات اصلی استان را به این مهمان جدید استان یادآور شوند.

مهم ترین محوری که صحبت های این منتقدان به حرکت دیروز مهرعلیزاده را تشکیل می داد، نگاه سیاسی به استان و سیاست زدگی در تصمیم گیری برای استان بود.

منتقدان با یادآوری آمار بالای بیکاری در استان، آلودگی هوای اصفهان، خشکی زاینده رود و بحران آب و نیز مشکلات صنعت گران پرتلاش استان این نکته را به استاندار گوشزد می کردند که این ره که او می رود همان راه اشتباه گذشتگان است.

هم فکران و هم مسلک های استاندار جدید اصفهان، پیش از این با همین نگاه سیاسی به اصفهان، آن را به چشم یک استان برخوردار دیدند و چشم بر مشکلات این استان بستند تا امروز، بیماری خفیف مشکلات استان به اپیدمی تبدیل شود که ادامه آن، استان اصفهان را وارد مرحله ای بحرانی کند.

مردم اصفهان در کنار مهمان نوازی خوب، ویژگی های مهمانان خود را با زکاوت خاص خود به خوبی در خاطر نگاه می دارند و لذا توصیه ما به استاندار جدید اصفهان این است که اگر می خواهید نام نیکی از خود در اذهان مردم این استان برجای بگذارید، دنباله رو راه و مسیر اشتباه گذشتگان نباشید و با اقدام جهادی و تلاش همه جانبه، برسر وعده های خود و دولت در استان بمانید و بکوشید.

این سیاسی بازی ها و سیاست زدگی ها، ثمره ای جز خشکی زاینده رود و از حرکت ایستادن چرخ صنعتگران نداشته است. اصفهان امروز بیش از هر زمانی به اتحاد و انسجامی نیاز دارد که هم نگاه غلط به خود را اصلاح کند و هم مشکلات و بحران های موجود را پشت سر بگذارد. آقای مهرعلیزاده اگر نمی خواهید ناجی اصفهان باشید پس حداقل با سیاست زدگی و حزب بازی به افزایش بحران های استان دامن نزنید.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها