امروز: یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
کد خبر: 58380
تاریخ انتشار: ۳:۲۱ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۰
چاپ این نوشته
Share

بدون شک ورزش زورخانه ای به دلیل خروجی های مهمی که در بعد اخلاقی و معنوی دارد در مکان های مختلف باید به جد پیگیری و از طرف مسئولان نیز مورد حمایت واقع شود.

به گزارش پایگاه خبری آوای نطنز فتوت، جوانمردی، پهلوانی، تندرستی، کمک به هم نوع، هنر، آهنگ و موسیقی، شعر و نام بلند مولا علی (ع) و ائمه اطهار علیهم السلام با ورزش باستانی ما گره خورده است.

شاید هیچ ورزشی به اندازه ورزش باستانی ما جوانمردی که امروزه در تمامی ورزش ها تبلیغ می شود را در تار و پود و در تمامی حرکات و ارکان خود نهفته نداشته باشد، با ورزش زورخانه ای خلاء های اجتماعی پر می شود و و علاقه مندان به این ورزش ها با آیین پهلوانی و مهم تر از همه با اخلاق آشنا می شوند.

بدون شک ورزش زورخانه ای به دلیل خروجی های مهمی که در بعد اخلاقی و معنوی دارد در مکان های مختلف باید به جد پیگیری و از طرف مسئولان نیز مورد حمایت واقع شود.

به گفته مرتضی کریم پور مسئول هیات ورزش های باستانی نطنز و مسئول زورخانه قمر بنی هاشم این شهر، ورزشکاران به هنگام ورود و خروج در زورخانه باید خم شوند و به هنگام ورود به گود زورخانه باید رخصت بگیرند و این یعنی فروتنی و شکستن غرور که یک اصل در ورزش باستانی است.

نام ورزش باستانی ایران با بزرگانی مثل پوریای ولی و جهان پهلوان تختی اساطیر گذشت و مردانگی و بالاتر از همه با نام امام علی (ع) مولای شیعیان عجین شده است، ورزشی که در گذشته به حدی پرطرفدار بوده که بزرگان و پهلوانان و نام آوران آن در بین مردم از ارج و قرب ویژه و گاه در تقابل با ستم حاکمان و دادخواهی مظلومان قرار داشتند و هنوز هم باستانی کاران، هنرمند، با فتوت و پهلوانند.

در شهرستان نطنز هم به مانند دیگر شهرهای ایران، ورزش باستانی از قدمتی طولانی برخوردار است و به گفته مسئول هیات باستانی شهرستان نطنز دست کم هفتاد یا هشتاد سال از قدمت آن می گذرد.

کریم پور در عین حال که از توجه مسؤلان مختلف شهرستان به ورزش باستانی چتدان راضی نیست به اهمیت این توجه در شناساندن ورزش باستانی و حضور اقشار مختلف در آن اشاره می کند.

وی حدود ۱۵ سال است که مسئولیت هیات باستانی نطنز را بر عهده دارد و پیش از آن در زمان مسئولیت رئیس قبلی، نایب رئیس هیأت را برعهده داشت و در مجموع ۲۵ سال است در این حوزه خاک صحنه را می خورد.

مسئول هیات ورزش های باستانی نطنز در خصوص توسعه این ورزش در نطنز می گوید: هیات خوشبختانه با مدد و همراهی دوستان اقدامات بسیار خوبی را تاکنون انجام داده است، مکان فعلی برگزاری کلاس ها مشکلاتی داشت که با همت هیات و همکاری رئیس اداره ورزش و جوانان بر طرف و با کمک خیران جواهری و شیسی میل و کباده و ضرب تهیه شد.

وی از برگزاری منظم کلاس ها و تمرینات نیز خبر می دهد و از کم لطفی مسئولان و نگاه آن ها به ورزش باستانی گله مند است.

ورزش باستانی نطنز در گذشته در قلعه کوهاب پیگیری می شد و بعد از آن در محله سرسنگ و امروز تمرین های باستانی کاران در محل باشگاه شهید کریمی و در روزهای یکشنبه، سه شنبه و جمعه شب ها از ساعت ۸:۳۰ تا ۹:۳۰ با حضور مردم و بازدیدکنندگان و ورزشکاران برگزار می شود.

مسؤل هیات ورزش های باستانی نطنز در خصوص برنامه های این هیات برای بزرگداشت روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای در نطنز گفت: قرار بود مراسمی برای بزرگداشت این روز و هفته ورزش باستانی در استادیوم شهید منوچهری برگزار شود که به دلایلی از جمله کمبود بودجه، این مراسم همزمان با فینال والیبال جام رمضان در شامگاه یک شنبه و با حضور مردم و مسئولان برگزار شد!

کریم پور در پاسخ به این سوال که ورزش باستانی که همواره با کمک به محرومان همگام بوده در شهر نطنز و در این حوزه چه کرده است، افزود: ما همه به این مهم اعتقاد داریم و قرار است به زودی با حضور ورزش کاران باستانی مراسم گلریزانی برای کمک به مددجویان زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) نطنز در محل انجام تمرین ها برگزار شود.

توجه بیشتر همگان و به ویژه مسئولان شهرستان به ورزش باستانی و کمک اقشار مختلف مردم، مسئولان و مهم تر از همه خیران، به ساخت زورخانه جدید با بافت سنتی و با همت ایزد پناه از خیران منطقه در نطنز، سخن آخر مسئول ورزش های باستانی نطنز بود که امیدواریم با نگاه ویژه مسئولان این مهم هر چه زودتر محقق شود.

گزارش از آ.رضوانی

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها