امروز: چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
کد خبر: 33967
تاریخ انتشار: ۸:۵۷ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۹/۴
چاپ این نوشته
Share
معرفی الگوی عملی اقتصاد مقاومتی

مقوله اقتصاد مقاومتی محور مهمی است که بسیج چه در سطح کلان و چه در مناطق جزء به جد پیگیر آن است و سپاه ناحیه نطنز با همکاری نهادهای دیگری همچون جهاد کشاورزی، کمیته امداد، مرکز فنی و حرفه ای و … از طرح های اقتصاد مقاومتی در سطح شهرستان حمایت کرده و تسهیلاتی را برای اجرا در اختیار متقاضیان قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری “نطنزنا” تحقق اقتصاد مقاومتی و به دنبال آن مقاومت اقتصاد کشور در مقابل نفوذ اقتصادی در هر شرایطی، راهکاریست که رهبر معظم انقلاب بارها و بارها بر اجرای آن در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تاکید داشته و دارند.

بدون شک جمهوری اسلامی تمام ظرفیت و پتانسیل آن را دارد تا با اجرای اقتصاد مقاومتی و عدم وابستگی به قدرت های دیگر به یک اقتصاد برتر در جهان تبدیل شود و برای این مهم در کنار استفاده بهینه از امکانات داخلی، خود باوری و نحوه مدیریت این پتانسیل حرف اول را خواهد زد.

همه دستگاه ها و نهاد های دولتی و غیر دولتی و حتی کسانی که بتوانند ظرفیت بالفعل خود را در این حوزه شناسایی کنند می توانند به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کنند و در این بین در کنار فعالیت دستگاه های دولتی حول این مهم، فعالیت هایی که بسیج و سپاه انجام داده و حمایت هایی که این نهاد مقدس از کسانی که اراده کردن و پا به این عرصه گذاشتند بسیار چشمگیر بوده و به نوعی بیانگر این نیز بوده که پرداختن به اقتصاد مقاومتی هرچند با هزینه و امکانات کم، نتایجی ملموس و رضایت بخش خواهد داشت.

مقوله اقتصاد مقاومتی محور مهمی است که بسیج چه در سطح کلان و چه در مناطق جزء به جد پیگیر آن است و سپاه ناحیه نطنز با همکاری نهادهای دیگری همچون جهاد کشاورزی، کمیته امداد، مرکز فنی و حرفه ای و … از طرح های اقتصاد مقاومتی در سطح شهرستان حمایت کرده و تسهیلاتی را برای اجرا در اختیار متقاضیان قرار داده است.

sarhang- agadoosti

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه نطنز در این مورد به خبرنگار ما گفت: یکی از رسالت بزرگ سپاه در تحقق اقتصاد مقاومتی بهره‌گیری از ظرفیت‌ ها و استفاده از توان داخلی کشور است و اقتصاد مقاومتی مقاومت در برابر نداری ها نیست بلکه هدف این است که اقتصاد خانواده و جامعه طوری رشد کند و پویایی و انعطاف داشته باشد که اگر از هر سمت و جهتی فشار ی وارد آمد این اقتصاد بتواند فشارها را تحمل و حتی خنثی کند.

سرهنگ دوم پاسدار حسین آقادوستی افزود: متاسفانه ما در بسیاری از جهات یاد گرفتیم مصرف گرا باشیم و این آن چیزی است که دشمن می خواهد، دشمن همیشه دنبال استعمار بوده و امروزه هم استعمار نوین دشمن همان استعمار اقتصادی است.

وی تصریح کرد بنا به تاکید های فراوان رهبر معظم انقلاب و در راستای فرمایشات معظم له، سپاه ناحیه نطنز از طرح های اقتصاد مقاومتی در سطح شهرستان حمایت می کند و از سال گذشته تا کنون مبلغ ۱۵ میلیارد و ۴۸۰ میلیون ریال به بسیجیان و غیر بسیجیان متقاضی در سه حوزه کشاورزی، صنایع تبدیلی و مشاغل خانگی و در عرصه های قارچ، پرورش ماهی، زنبورداری، کود ورمی کمپوست، قالی بافی، دام، ماکیان، زعفران و … تسهیلات اعطا کرده است.

خبرنگار نطنزنا در گزارشی به سراغ طلبه بادرودی رفته است که در کنار کارهای تبلیغاتی و فرهنگی در سطح شهرستان نطنز در عرصه اقتصاد مقاومتی در حوزه های پرورش مرغ خانگی، پرورش گوسفند و کشت زعفران فعال است.

حجت الاسلام عباس حیدریان درباره ورود خود به این عرصه با خبرنگار نطنزنا به گفتگو نشست.

آمدم ثابت کنم که اجرای طرح اقتصاد مقاومتی ضمن اینکه داروی شفابخش است در هر شرایطی نیز امکانپذیر است

حجت الاسلام حیدریان در ابتدای این گفتگو تاکید کرد: با توجه به ظرفیت موجود در منطقه که مشابه آن در سراسر کشور و در حوزه های مختلف نیز وجود دارد، اجرای طرح اقتصاد مقاومتی در هر لباس و پست و مقامی باشی قابل اجرا و دارای خروجی باور نکردنی خواهد بود.

eqtesade mogawemati-1 eqtesade mogawemati-2

وی درباره نحوه ورود به اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی به خبرنگار ما می گوید: برای اینکار از چهار دیواری ۵۰ متری که به ندرت از آن و فقط به عنوان یک انبار استفاده می شد استفاده کردم و در اوایل سال ۹۲ با سرمایه اولیه به مبلغ ۵ میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان برای شروع کار و خرید ۱۵۰۰ قطعه جوجه مرغ از بسیج سازندگی سپاه نطنز اقدام کردم و با تعمیر جزئی این چهار دیواری و با خرید مقداری خوراک طیور کارم را شروع نمودم.

این کارشناس مسائل خانواده ادامه داد: در اوایل سال ۹۲ همه چیز عالی بود و در شهریورماه همان سال به یک باره خوراک طیور به نزدیک دو برابر افزایش یافت و برای جبران کسری مجبور شدم مقداری از آن ها را به فروش برسانم.

مردم از مرغ و تخم مرغ محلی بی نهایت استقبال می کنند

حجت الاسلام حیدریان افزود: استقبال مردم از گوشت مرغ و تخم مرغ محلی علی رغم واردات بی رویه این محصول از طرف دولت و تاثیری که بر روی مرغداری های صنعتی داشت، همچنان زیاد و گسترده بود و مردم به خاطر طعم این گوشت و تخم مرغ و به خاطر پاکی و سلامتی که از نظر بهداشتی داشت برای خرید اقدام می کردند.

 

eqtesade mogawemati1

از ۱۵۰۰ قطعه جوجه فقط ۵ تلفات داشتم

حیدریان تاکید کرد: طرح پرورش مرغ خانگی را با حمایت بسیج سازندگی شهرستان نطنز شروع کردم و به علت واکسینه شدن جوجه ها و مراقبت هایی که بسیج در این مورد انجام داده بود، در طول پرورش آن ها تا بالغ شدن، فقط پنج قطعه از آن ها آن هم به علت بی توجهی تلف شدند.

eqtesade mogawemati2

از سود پرورش مرغ خانگی به پرورش گوسفند روی آوردم

این فعال فرهنگی بیان داشت: پرورش مرغ خانگی و هزینه کم پرورش آن ها و در کنار آن استقبال مردم از گوشت و تخم مرغ سود زیادی را عاید من کرد و از سود آن در کنار پرورش مرغ به پرورش گوسفند روی آوردم و با توجه به علوفه ای که خود تامین می کردم از این کار نیز سود زیادی عاید من شد.

حجت الاسلام حیدریان اضافه کرد: با توجه به پایین بودن امنیت دامداران در منطقه و بعضا سرقت هایی که در این مورد انجام می شود نیاز است که مسئولان بیش از پیش به این مورد توجه داشته باشند تا مبادا ذره ای از انگیزه علاقه منمدان به این عرصه کم شود.

eqtesade mogawemati3

زعفران پرسود ترین محصول در دوران کم آبی

وی کاشت زعفران با حمایت بسیج سازندگی را یکی دیگر از طرح های اجرا شده معرفی کرد و گفت: امروزه به خاطر معضل کم آبی در کشور و به صورت حادتر در منطقه، کشت زعفران که به مراتب به آب کم تری نیاز دارد هم به صرفه تر است و هم سود زیادی در پی خواهد داشت.

وی تاکید کرد: کشت زعفران هم سود زیادی را نصیب علاقه مندان به کشت خواهد کرد و هم بهترین محصول در جهت مدیریت مصرف آب در برابر خشکسالیو لزوم تغییر الگوی کشت خواهد بود.

eqtesade mogawemati4

تغییر الگوی کشت نیازمند حمایت جدی دولت است

وی تغییر الگوی کشت در منطقه را لازم دانست و گفت: برای تغییر الگوی کشت در منطقه حمایت جدی دولت در جهت اعطای تسهیلات بسیار ضروری است چراکه با توجه به وضعیت خرده مالکی در منطقه، تغییر الگوی کشت تا بازدهی محصول جدید چندین سال طول می کشد.

بسیج موفق ترین دستگاه در اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی

حیدریان تاکید کرد: سپاه و بسیج جزء موفق ترین دستگاه ها و نهادهای جمهوری اسلامی در اجرای اقتصاد مقاومتی است و بدون شک حمایت و همکاری سایر دستگاه ها از بسیج سازندگی در زمینه تولید ملی می تواند اقتصاد کشور را به عنوان یک اقتصاد برتر و خلل ناپذیر در سطح جهان معرفی کند.

دولت از طرح های اقتصاد مقاومتی حمایت کند
این کارشناس مذهبی با اشاره به آیه ۱۵۹ آل عمران « وشاورهم فاذا عزمت فتوکل علی الله ان الله یحب المتوکلین» افزود: اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی نیاز به مشاوره و استفاده از تجربه های علمی، عزم جدی و همت جهادی و در نهایت توکل بر خدا دارد و دولتی ها هم با پرداخت تسهیلات در این زمینه و حمایت از تولید داخلی و تکیه بر استعداد های این عزیزان می توانند زمینه موفقیت آن ها در طرح های اشتغال زایی و به دنبال آن شکوفایی اقتصاد کشور را سبب شوند.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها