امروز: چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
کد خبر: 258
تاریخ انتشار: ۸:۵۹ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
چاپ این نوشته
Share

به گزارش نطنزنا به نقل از ایرنا، نطنز و مناطق اطراف آن با توجه به آب و هوای خوش و برخورداری از مراتع و علوفه های تازه فراوان همواره محل مناسبی برای پرورش دام و به عنوان منطقه قشلاقی مقصد گله های بزرگ گوسفند بوده است.

به گزارش نطنزنا به نقل از ایرنا، نطنز و مناطق اطراف آن با توجه به آب و هوای خوش و برخورداری از مراتع و علوفه های تازه فراوان همواره محل مناسبی برای پرورش دام و به عنوان منطقه قشلاقی مقصد گله های بزرگ گوسفند بوده است.
باوجود نظارت های اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان، گاهی برخی از این گله ها توسط 80806699-4829984 دریده می شوند که این امر باعث نگرانی دامداران و کشاورزان این منطقه شده است.
مسعود حاجی هادی یکی از شهروندان نطنزی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: به دلیل وجود گرگ در اطراف باغات محله ریسه نطنز بیشتر باغداران این منطقه نوبت آبیاری شبانه خود را انجام نمی دهند و حتی برخی از صیفی جات این شهر در حال خشک شدن است.
یکی از دامداران این محله نیز گفت: در حال انجام کار در باغ و چرای گوسفندان بودم که با هجوم ناگهانی یک قلاده گرگ روبرو شدم که با سروصدای من از محل گریخت.
علی حسینی افزود: به دلیل وجود این گرگ در منطقه بسیاری از دامداران از بردن گوسفندان خود به چرا خودداری و ناچار به تامین علوفه می شوند که این امر بسیار سخت و پرهزینه است.
سرپرست اداره حفاظت از محیط زیست نطنز در این خصوص اظهار کرد: با دریافت گزارشات و تماسهای مردمی مبنی بر وجود یک قلاده گرگ و دریده شدن چهار راس گوسفند، این اداره به دنبال یافتن راه حلی برای مشکل برآمد.
مهدی صادقی تعداد گرگ های وارد شده به این منطقه را نامشخص اعلام کرد و افزود: با اینکه وجود گرگ در حیات وحش امری طبیعی است ولی به خاطر حفظ جان و امنیت مردم و گله های گوسفند اکنون دو نفر از محیط بانان در تپه های اطراف محله ریسه مستقر شده اند.
وی هدف از استقرار این افراد را به دام انداختن گرگ ها و بازگرداندن آنها به منطقه خود عنوان کرد.
وی به نحوه ورود گرگ به این منطقه اشاره و تاکید کرد: به دلیل ییلاق و قشلاقی که توسط گله های بزرگ در منطقه انجام می شود، گرگ هایی که در مناطق دیگر زندگی می کنند، با دیدن این گله ها حتی بافاصله زیاد به تعقیب و حمله آنها می پردازند.
به گفته صادقی، در برخی موارد هم با طولانی تر شدن تعقیب، این گرگ ها وارد منطقه دیگری شده و مدت کوتاهی را در آنجا سپری و سپس با ترک محل جدید به منطقه خود باز می گردند.
وی حصارکشی اطراف باغ ها را برای بسته شدن راههای ورود و خروج گرگ و سگ های وحشی به محل نگهداری گله را از دیگر راه های جلوگیری از دریده شدن گوسفندان توسط این حیوانات برشمرد.
وی تاکید کرد: همراهی یک سگ گله با گوسفندان در چراگاه می تواند دامدار را در دفاع برابر حمله گرگ یاری کند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست نطنز به شهروندان این شهر اطمینان داد: در سریع ترین زمان ممکن این حیوان درنده به دام افتاده و به منطقه خود بازگردانده خواهد شد.

نجاتی در تاریخ ۱ام ، مهر ۱۳۹۲:

البته سگ گله!
نه این سگ‌هایی که اصلا نمی فهمند گله چیست.
بیشتر این سگها را وقتی توله هستند می‌گیرند و یا می‌خرند و بزرگ می‌کنند و خیال می‌کنند سگ گله دارند. در حالیکه سگ گله باید نوعی خاص از سگ باشد با ویژگی‌هایی خاص.
بیشتر سگهایی که در ایران زندگی می کنند از نوع تازی هستند که مناسب شکار جانوران کوچک هستند و به کار گله داری نمی آیند.

شهروند در تاریخ ۲۷ام ، آبان ۱۳۹۳:

به آقای صادقی بفرمایید هزینه دیوار کشی و یا حصار کشی کم نیست که همچین ایده ای را می دهند یا گرگ را به هر نحوی که میتوانند بگیرند و از محل دور کنند یا بکشند.جان یک حیوان از جان یک انسان فکر نکنم مهمتر باشد .باید حتما یک انسان هم کشته شود تا آقایان به فکر بیفتند!!!!!

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها