امروز: چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
کد خبر: 1498
تاریخ انتشار: ۹:۴۰ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
چاپ این نوشته
Share
ازدواج ؛پيشگيري از مفاسد اخلاقي

با نگاه به سن ازدواج اهل بیت علیهم السلام، سن مشخصی را برای جوان امروز جامعه ایرانی در نظر گرفت و یا اینکه در این گونه موارد به جهت دخالت عوامل مختلف فردی و اجتماعی و حتی فضای جغرافیایی و آداب و رسوم خاص منطقه زندگی ایشان، این بخشهای زندگی آن بزرگواران برای دیگران لازم الاتباع است.

از این باب که قول,فعل و تقریر حضرات معصومین حجت است آیا می توان با استفاده از سیره اهل بیت علیهم السلام و یا فرمایشات ایشان، الگویی را در این خصوص پیشنهاد نمود؟
مثلا با نگاه به سن ازدواج ایشان، سن مشخصی را برای جوان امروز جامعه ایرانی در نظر گرفت و یا اینکه در این گونه موارد به جهت دخالت عوامل مختلف فردی و اجتماعی و حتی فضای جغرافیایی و آداب و رسوم خاص منطقه زندگی ایشان، این بخشهای زندگی آن بزرگواران برای دیگران لازم الاتباع نیست؟!
پاسخ به مساله همان طور که در ضمن سوال مورد اشاره قرار گرفت کاملا روشن است؛ طبیعی است که معنای الگو و حجت بودن رفتار آن بزرگواران به معنای تکرار و تقلید قالبهای رفتاری صرف نیست. مثلا ببینیم حضرت در روز شنبه چه غذایی میل فرمودند و در چه سنی ازدواج کردند و … ضمن اینکه در همان مسایل نیز تفاوتهایی در نوع رفتار ایشان در مقایسه با یکدیگر مشاهده می شود؛ مثلا برخی در هفده سالگی برخی در بیست سالگی و برخی در سنین بالاتر ازدواج کرده اند. به همین جهت (تفاوت در سیره) در خصوص یافتن معیاری واحد برای تعیین تفاوت سن زوجین نیز نمی توان به سیره آن بزرگواران استناد نمود.

امام سجاد علیه السلام در سال ۳۸ هـ.ق متولد شد. ماجراى کربلا در آغاز سال ۶۱ رخ داد. در عین حال، مورّخان نوشته اند که امام باقر علیه السلام در سال ۵۷ هجرى متولد شد و در کربلا چهارساله بود.]از این مطلب مى فهمیم که امام سجاد(علیه السلام) در حدود ۱۸ سالگى ازدواج کرده است.
امام کاظم(علیه السلام) در سال ۱۲۸ هـ.ق متولد شد و امام رضا(علیه السلام)در سال ۱۴۸ دیده به جهان گشود; نتیجه مى گیریم که امام کاظم(علیه السلام) قبل از ۲۰ سالگى ازدواج کرده است.
امام جواد(علیه السلام) در سال ۱۵۹ هجرى متولد شد و امام هادى(علیه السلام) در سال ۲۱۲ دیده به جهان گشود، نتیجه اینکه امام جواد(علیه السلام) در موقع ازدواج کمتر از ۱۷ سال داشته است.
امام هادى(علیه السلام) در ۲۱۲ هـ.ق به دنیا آمد. فرزندش امام حسن عسکرى(علیه السلام) در سال ۲۳۲ دیده به جهان گشود، بنابراین امام هادى(علیه السلام) باید قبل از ۲۰ سالگى ازدواج کرده باشد.

منبع:

www.farzandadam.ir

سامان در تاریخ ۲۴ام ، اسفند ۱۳۹۲:

بنظرم توی این زمونه تا ۲۷-۲۸ سالگی برای پسر . ۲۳-۲۴ برای دختر بیشتر نباید باشه

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها